Početna strana > Hronika > Sulejman Švarc: Uticaj vehabija u BiH, na Kosovu i Makedoniji
Hronika

Sulejman Švarc: Uticaj vehabija u BiH, na Kosovu i Makedoniji

PDF Štampa El. pošta
subota, 09. januar 2010.

VAŠINGTON – Američki stručnjak za islam na Balkanu Stiven Sulejman Švarc je ocenio da su elita Bosne i Hercegovine kao i mladi ljudi koji još nisu pronašli sebe podložni uticaju radikalnog islama i vehabija.

I muslimanska elita, kao i sve ostale, podložna je korupciji jer voli lagodan život i zbog toga je lak plen islamskih radikala.

Slična je situacija i sa bosanskom muslimanskom elitom, ocenio je Švarc, prenosi „Glas Amerike”.

Osim elite tu su i mladi ljudi, koji malo iz mode, malo iz traganja za sopstvenim identitetom lako prihvataju radikalne stavove.

Mnogi do njih će proći kroz tu mladalačku fazu, ali neki će upasti u nevolju, rekao je Švarc koji je i rukovodilac nevladine organizacije Centar za islamski pluralizam u Vašingtonu.

Međutim Švarc je ocenio da to nije neki suviše zabrinjavajući proces jer obe navedene grupe u BiH čine oko „10 odsto stanovništva, čak možda i samo pet odsto”.

Povodom hapšenja u Njujorku Adisa Medunjanina, koji je u SAD došao iz BiH, Švarc je izjavio da bi slučaj mogao da na neki način ima posledice po BiH.

Dodao je da pretpostavlja da je taj mladić bio možda izolovan u društvu, pa se tražeći prijatelje povezao sa grupom Nadžibulaha Zazija, i da veruje da bošnjačka zajednica u SAD osuđuje ceo slučaj i da većina nikada ne bi podržala slične aktivnosti.

Komentarišući nedavne izjave izraelskog ministra spoljnih poslova Avigdora Libermana da je Balkan, a pre svega BiH i Kosovo, buduće uporište Al Kaide, Švarc je rekao da je to preterivanje.

Ipak potvrdio je uticaj radikalnih islamista na Balkanu, pre svega vehabija. Oni su se, po Švarcu, ubacili i na Kosovo, ali najgora je situacija u Makedoniji, gde vehabije kontrolišu islamsku zajednicu, i u Albaniji, gde niko i ne pokušava da kontroliše radikalizam.

Naravno radikalizam na Balkanu ne može se porediti, ukazuje Švarc, sa islamskim ekstremizmom u jugoistočnoj Aziji – Avganistanu i Pakistanu, pa čak i u Indiji.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner